Čo sú to pasívne terapie? Naozaj odstránia váš problém?
Medzi pasívne terapie môžeme zaradiť: chiropraktickú manipuláciu, masáž, elektroliečbu (ultrazvuk, tens), trakcie. Určite ste o nich minimálne počuli, príp. ste už niektoré z nich absolvovali. Ako to s nimi ale naozaj je? Predstavujú pre vás to riešenie, ktoré hľadáte alebo ide len o bezcieľne tápanie vo vašom probléme?
Doba je síce uponáhľaná a ľudia sa vyhovárajú na to, že nemajú na iné možnosti čas, ale je to naozaj tak alebo je to len o pohodlnosti a určitom type nezáujmu riešiť svoj problém? Nechápte ma zle, samozrejme každý chce svoj problém vyriešiť, ale prečo vždy začínať niečím, kde nemusím pohnúť ani prstom a čakám od toho zázraky? Na druhej strane to nie je len o prístupe ľudí. Veľkú úlohu zohráva častokrát aj nedostatočná diagnostika a nesprávny postup liečby lekárov, kedy sú dôležitejšie body preplácané poisťovňou ako zdravie pacienta.
Prečo pohyb nie je tou vašou prvotnou voľbou?
Liečba pohybového aparátu, kde hlavnú zložku predstavujú pasívne terapie (ak si niečo necháte od niekoho robiť) nie je dlhodobým riešením vašich problémov!
Prečo?
Bolí vás chrbtica, v správe od lekára je popísaná hernia (vyklenutie) medzistavcovej platničky a od lekára dostanete procedúru ultrazvuk (slúži ako mikromasáž) a tens prúdy, ktoré tlmia bolesť, takže vám vlastne predpísal elektronickú tabletku na tlmenie bolesti a uvoľnenie svalstva v danej oblasti (o tabletkách proti bolesti sme si už povedali aj v BIG 3 alebo „veľká trojka“ – tréning stabilizátorov driekovej časti chrbtice). Problém je, že ak už popisovaná platnička je skutočne zdrojom bolesti, tak v prvom rade potrebujete prestať vykonávať pohyby, ktoré ju poškodzujú a dať jej priestor na regeneráciu a taktiež začať individuálny cvičebný plán – založený na dôkladnej diagnostike, ktorá sa skladá zo série testov a nie z MRI snímku a 10 min vyšetrenia.
V prípade pasívnych terapií typu ultrazvuk a tens nedôjde k vyliečeniu poškodených tkanív, ale môžu byť vhodným doplnkom ako náhrada narkotík (tabletiek). Dôležité je, aby ste sa vy samy stali aktívnymi účastníkmi liečby vašej bolesti.
Masážou môžeme síce docieliť úľavu od bolesti, tým že sa prostredníctvom nej svaly uvoľnia, ale bez zmeny pohybového stereotypu (a následného posilnenia v správnych polohách- opäť silový tréning) sa bolesť rýchlo vráti.
Veľmi častým mýtom býva, že ľudia veria tomu, že ak sa niečo ručne napraví „vráti späť“ nejakou manipuláciou, tak sa problém vyriešil. A ak sa objaví znova, tak to opäť vrátime tam kam patrí a je po probléme…A takto stále dookola…
!!Veľký preveľký omyl!!
Chiropraktik vám nevylieči vašu chrbticu tým, že vám kosti, ktoré nie sú na svojom mieste vráti tam, kam patria. Je to možné len v prípade, ak by šlo o nejakú vážnu zlomeninu.
Často sa stretávam s vyjadreniami ľudí, ktorí hovoria o tom ako im chiropraktik napravil platničky. Pre upresnenie, vyjadrenie typu naprávanie platničiek je veľmi mylné… Je možné znovu usporiadať kolagenové vlákna, ktoré delaminovali (narušenie štruktúry) a zaplombovať(zaceliť) stenu platničky, ale všetko sa to musí kombinovať s novými pohybovými stereotypmi a vyhýbaním sa pohybovým chybám, ktoré pôvodne zapríčinili odlupovanie kolagénu a to dosiahnete cieleným silovým tréningom pod vedením skúseného odborníka. Takže žiadne čáááry máááry od chiropraktika, ktorý vám tie platničky chce naprávať každý deň J.
Tak teda chiropraktik..áno či nie?
Je rozdiel medzi chiropraktikom, ktorý všetko iba napráva a nič iné okrem toho nepozná/ nevyužíva a medzi chriopraktikom, ktorý manipuluje príležitostne a vo svojom liečebnom repertoáre má mnoho iných liečebných nástrojov, a to vrátane posúdenia a odstraňovania pohybových chýb, ktoré spôsobujú chronickú bolesť.
Ak vám váš chiropraktik odporúča pravidelné návštevy a niekoľko mesiacov sa pritom venuje len manipulácii, môžete si byť istý, že vás určite nelieči.
Štúdie ukazujú, že pre niektorých pacientov s akútnym výrezom platničky môže 1-3 manipulácie pomôcť k uzdraveniu ( pozor nie je to však len o manipulácii ako bolo vyššie spomenuté). Faktom však zostáva, že neexistuje žiaden dôkaz, že opakovaná chiropraktická manipulácia vylieči bolesť.
Pamätajte si: Chiropraktická manipulácia nedáva späť niečo čo nebolo na svojom mieste.
Výskumy Dr. Stuarta McGilla ukázali, že manipulácie majú hlavne neurologický efekt, ktorý môže znížiť svalový spazmus alebo niekedy opak- spazmus vyvoláva.
Ak teda chiropraktik, tak len ten, ktorý uznáva aktívnu liečbu a buď ju sám realizuje alebo vás odporučí na odborníka ktorý sa tomu venuje.
Masáž a manipulácia môžu (ale nemusia) dočasne znížiť (v niektorých prípadoch i zvýšiť) bolesť, avšak neriešia príčinu vášho problému.
Žiadna pasívna metóda nevytvára vzorce pohybu, nezabezpečuje stabilitu chrbtice alebo pohyblivosť kĺbov potrebnú k odstráneniu napätia v tkanivách, ktoré spôsobuje bolesť.
Pridať komentár