Funkčný tréning
Funkčný tréning pochádza z USA a používal sa pri rehabilitácii. Fyzioterapeuti vytvorili prvé zostavy a úpravy cvikov, ktoré napodobňovali pacientovu bežnú činnosť v domácnosti, v práci alebo mali pomôcť športovcovi, vrátiť sa k svojmu športu a naučiť ho správne pohybové vzory. Účelom bola rýchlejšia rekonvalescencia a prevencia ďalších zranení. Je dôležité naučiť sa tieto pohyby vykonávať v správnom stabilnom držaní tela a, samozrejme, vykonávať ich efektívne. Nejde teda o prípravu na neznáme a nečakané situácie, ale naopak, funkčný tréning vás má pripraviť na potreby bežného dňa.
„Funkčný tréning je tréning, pri ktorom sa využívajú správne biomechanické pohyby, koordinácia a energetické nároky potrebné k bežným, denným, pohybovým činnostiam.“ (Santana, Pilsk 2000)
(Ne)Funkčný kruhový tréning
Pri kruhovom tréningu je dôležité vykonanie čo najväčšieho počtu opakovaní za určitý čas a na určitom počte stanovísk. Pri funkčnom tréningu, naopak, nejde o počet opakovaní, ale o ich správne vykonanie. Pridaním slova „funkčný“ neurobíme z kruhového tréningu funkčný tréning. Nevravím, že sa v žiadnom prípade nedá zostaviť funkčný kruhový tréning, ale to by musel tréner namiesto povzbudzovania a odpočítavania sekúnd chodiť od klienta ku klientovi a opravovať ho v technike cvičenia, poprípade, ak dané cvičenie jeden klient zvládne a iný zas nie, je potrebné mať pripravenú jednu alebo dve jednoduchšie varianty cviku (ak klient nezvláda ani tie, odporúčam individuálny tréning). Pri takomto tréningu nie sú intervaly a počet opakovaní až také dôležité. Bohužiaľ, takýto tréning som videl len u dvoch trénerov a to som za tie roky, ktoré sa cvičeniu venujem, navštívil už niekoľko fitness centier. Samozrejme, neodsudzujem bežný kruhový tréning, ale nemožno k nemu priradiť nálepku „funkčný“.
(Ne)Funkčné pomôcky
Neexistujú funkčné pomôcky, existuje len funkčný marketing. Potom je tu funkčné využitie akýchkoľvek pomôcok. Keďže sa funkčný tréning zakladá na individuálnom prístupe, nemôže byť napríklad bosu (cvičebná pomôcka, ktorá má tvar pololopty) považovaná za funkčnú pomôcku, pretože by to znamenalo, že ju môže použiť 20 ročná atlétka, 50 ročná sekretárka, 10 ročný Jožko či 60 ročný údržbár a všetci budú zrazu cvičiť funkčne. Omyl. Existuje veľká pravdepodobnosť, že v dnešnom chaose informácii nebude funkčne cvičiť ani tá atlétka. Ak má byť tréning naozaj funkčný, nezáleží na tom, aká pomôcka je použitá, ale či daný cvik klient dokáže správne previesť a aké má základy.
Balančné pomôcky
Balančné pomôcky sú osobitnou kategóriou, pretože sú progresívnym prvkom, ktorý vás môže v tréningu posunúť ďalej, ale len v tom prípade, že ovládate správnu techniku dýchania, centrovania kĺbov, že viete svoje telo držať v pohybe, máte dobré vnímanie svojho tela a vaše hlboké stabilizačné svaly pracujú tak, ako majú. To, že sa postavíte na fitloptu alebo bosu neznamená, že sa vaše CORE prehodí z pozície OFF do ON. Ak nedokážete v základných polohách a pohyboch držať telo správne nastavené, nemôžete používať náročnejšie prvky v tréningu.
Odkaz na 32 štúdii ktoré vyvracajú mýty o tréningu na nestabilných plošinách: http://www.michaelmorning.com/articles/fitness/swiss-balls-and-stability-training-research/
Funkčný tréning pre ženy
Železo nie je určené len mužom. Aj u žien je, tak ako u mužov, dôležité cvičenie za pomoci činiek. Okrem toho, že činky sú pri dosiahnutí vašej vysnívanej postavy oveľa efektívnejšie ako hodinové „behanie“ na bežiacom páse, pomôže vám to aj pri nosení ťažkých nákupov, či pri zdvíhaní vášho dieťaťa, ktoré nezaujíma, či vás chrbát bolí, alebo nie a je to taktiež výborná kompenzácia a prevencia pre vašu chrbticu, napríklad aj pri sedavom zamestnaní. Drep, mŕtvy ťah, kľuk, zhyb na hrazde a ďalšie druhy tlakov a príťahov potrebuje v bežnom živote vykonávať každý z nás bez ohľadu na pohlavie, a to či vám to v budúcnosti bude robiť problém, záleží od toho, ako nato budete silovo pripravený.
Progres a výsledky
Cvičenie by vás malo baviť, ale nemôže sa stať vo vašom tréningu prioritou číslo jeden. To, že budete každý tréning cvičiť niečo iné, meniť a pridávať nestabilné plošiny bude síce zábavné (a v lepšom prípade nedôjde k zraneniu), ale nikam vás to neposunie. Funkčný tréning je o cvičení tých istých cvikov, drilovaní techniky a postupnom zvyšovaní náročnosti. Ak neviete urobiť klasický kľuk na zemi, jednoduchší variant pre vás bude s rukami položenými na vyvýšenej podložke, napríklad na olympijskej tyči v stojane či na lavičke. Ak kľuky na zemi zvládate bez problémov, ťažší variant bude s pridanou záťažou alebo vyložením nohy na vyvýšenú podložku, a ak ste vyčerpali možnosti a tieto základné cviky zvládate, vtedy ste pripravení na cvičenie na nestabilnej plošine. Stavajte na pevných základoch nie na nestabilných plošinách!
„Ani Rím nepostavili za jeden deň.“
Funkčný tréning je systematicky plánovaný podľa fyzickej kondície a zdravotného stavu klienta. Je dlhodobo a pravidelne precvičovaný a regresívne a progresívne upravovaný (ľahší a ťažší variant).
Nečakajte, že už po niekoľkých tréningoch alebo, dokonca, za jeden deň napravíte to, čo roky chátralo. Pokiaľ to budete siliť, môžete sa veľmi ľahko dopracovať k zraneniu.
Pridať komentár